Dr. Orbán Anna Mária

Dönt-Tech alapítvány, kuratóriumi tag

A Globomax Zrt.-vel való kapcsolatom 15 éve kezdődött, amikor a közigazgatási informatika szakértőjeként megismerkedtem a cég szavazó rendszerével és döntéstámogatási rendszereivel. Ezek a rendszerek a 90-es évektől kezdve folyamatosan fejlődtek és terjedtek el az önkormányzatok körében.

Az alapítvány célja, hogy a leszerelt, de még működőképes rendszereket ne a hulladékba kerüljenek, hanem újrahasznosítsák azokat. Ezek a rendszerek nagy segítséget jelenthetnek szegényebb önkormányzatoknak vagy oktatási intézményeknek, ahol közös döntési helyzetekben fel lehet használni őket.

Hogyan épül fel az alapítvány szervezeti struktúrája, és milyen szerepet töltesz be ebben a kuratóriumban?

Az alapítványunk felépítése igazán egyszerű, mindössze hárman alkotjuk a csapatot. A kuratórium elnöke Gyertyák Ferenc, aki a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének aki hatalmas szakmai tapasztalattal rendelkezik, jól ismeri az önkormányzatokat, azok életét, helyzetét. A kuratórium másik tagja Amberger Árpád, vezérigazgató úr, aki a Globomax részéről ismeri a feltételeket. Ő pontosan tudja, hogy milyen önkormányzatot láttak már el ilyen eszközökkel, hiszen nemcsak telepítik azokat, hanem nyomon is követik a használatukat. Valójában az én szerepem talán a legkisebb a csapatban, én gyakorlatilag a közel negyvenéves közigazgatási informatikai pályafutásom alapján lettem beválasztva, és az igazgatásszervezők képzésével foglalkozom. Mindhárman nagyon régi szakmai múlttal rendelkezünk, és mindannyian az önkormányzat és az informatika határán dolgozunk.

Milyen értékeket képvisel a Dönt-Tech alapítvány?

Értékeink közül a legfontosabb a fenntarthatóság, ezért kiemelten kezeljük az elhasználódott informatikai eszközök sorsát. Nem hagyjuk, hogy a szemétbe kerüljenek, hanem gondoskodunk az újrahasznosításról. Fontosnak tartjuk az átláthatóságot is, hiszen a képviselő-testületek döntéseit digitális eszközökkel támogatjuk, melyek használatát folyamatosan fejlesztenünk kell. Az önkormányzatok egyre többen törekednek a digitalizációra, és a döntéstámogató rendszerek fejlesztése kiemelt figyelmet kap.

Milyen szempontok alapján dönt az alapítvány a rendszerek továbbításáról?

Azon önkormányzatok jelentkezhetnek, amelyek szeretnének ilyen rendszereket, de eleinte sokan kételkedhetnek a sikerben. Az első sikeres adományozások után valószínűleg megnő az igénylések száma, és a kuratóriumnak kell majd eldöntenie, hogy kiket részesítsenek előnyben egy kidolgozott kritériumrendszer alapján, mivel valószínűleg több lesz a jelentkező, mint a kiosztható rendszer.

A jövő egyértelműen a digitalizáció felé halad. A cél, hogy minél több önkormányzat számára elérhetővé tegyük ezeket a rendszereket, segítve ezzel munkájukat, és a magyar önkormányzati piacot minél jobban lefedjük.

Dr. Orbán Anna Mária

Kuratóriumi tag, Dönt-Tech alapítvány

Milyen előnyökkel jár az önkormányzatok számára egy ilyen modern jegyzőkönyvező rendszernek a használata?

Ez a rendszer, mely harmincéves múltra tekint vissza, sok támogatást nyújt a testületi ülések során. A rendszer rögzíti a felszólalások sorrendjét, moderálja az időtartamot, és rögzíti a hozzászólásokat, akár hangfelismerő szoftverrel ellátva. A szavazatokat is rögzíti, mind a nyílt, mind a zárt szavazások esetében, segítve a jegyzőkönyvvezetést. A rendszer az előkészítő munkában és az utóéletben is segítséget nyújt, a határozatok elkészítésétől a végrehajtásukig.

Melyek a jegyzőkönyvező rendszer előnyei, és mi az, ami a legjobban megkönnyítette az önkormányzatok munkáját?

A visszajelzések alapján a rendszer nélkülözhetetlen a testületi ülések lebonyolításához, és a háttérmunkát is jelentősen megkönnyíti. A különböző szerepkörökben dolgozók más-más előnyöket emelnek ki, de egyetértenek abban, hogy a rendszer nagyban hozzájárul a hatékonyabb és átláthatóbb munkavégzéshez. Az alapítvány emellett támogatást nyújt a rendszerek használatával kapcsolatban felmerülő kérdések és problémák megoldásához. 

Mi történik akkor, ha az önkormányzatok hosszú távon kérdésekkel vagy problémákkal szembesülnek a rendszer használata során?

Az önkormányzatok nincsenek magukra hagyva a rendszerek használatával kapcsolatban. A Globomax, aki a rendszereket telepíti, folyamatos segítséget nyújt az üzemeltetéshez. Oktatási anyagok állnak rendelkezésre írott és elektronikus formában is, valamint egy helpdesk is elérhető a technikai problémák megoldásához. Az alapítvány a rendszerek üzembe állításában segít, de a hosszú távú műszaki támogatásért cserébe fizetős szolgáltatást is kínálhat, mint ahogy az más informatikai rendszereknél is megszokott.

Van-e valamilyen üzeneted az önkormányzatok vagy a nyilvánosság számára az alapítvánnyal kapcsolatban?

Az önkormányzatoknak azt üzenem, hogy bátran használják a digitális technológiákat a fejlődés érdekében! Ez nem csak anyagi kérdés, hanem hozzáállás kérdése is. Sok önkormányzat már élen jár a digitalizációban, és egyre többen ismerik fel az ebben rejlő lehetőségeket. Az állampolgári részvétel javítása érdekében pedig a képviselő-testületi működés jobb megismerése és segítése lehet a legfontosabb lépés.

Kik vagyunk?

A Dönt-Tech Alapítvány alapítói jogait a Globomax Zrt. gyakorolja.
Az alapítvány kuratóriumának tagjai:

Dr. Gyergyák Ferenc
a kuratórium elnöke

Dr. Orbán Anna Mária
kuratóriumi tag

Amberger Árpád
kuratóriumi tag

Vélemények

„Dönt-Tech Alapítvány célja többrétű. Egyrészt közvetítő fórum kíván lenni az egymással kapcsolatot kereső önkormányzatok számára, másrészt a képviselő-testületi döntéshozatal dokumentációk (ülésvezetés, szavazási eredmények megállapítás, jegyzőkönyvezés) kép- és hang technikai eszközeinek támogatásához nyújt kedvezményes és ingyenes eszközátadási programot a rászoruló önkormányzatok számára. Ez egyben jelent minőségi változást a választópolgárok tájékoztatásában és a képviselő-testületi ülések nyilvánosságának világában.”
Dr. Gyergyák Ferenc, főtitkár, Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége

„A Globomax a fenntarthatóság jegyében a lecserélt, korábbi rendszereit is hasznosítja, felújítva és felajánlva azokat kisebb önkormányzatoknak, oktatási intézményeknek, hiszen ezek a rendszerek még jól használhatók. A Dönt-Tech Alapítvány létrehozásának a célja, hogy támogassa ezt a folyamatot, az újrahasznosítással hozzájárulva a környezetvédelemhez, a társadalom és a gazdaság hatékony működéséhez.”

Dr. Orbán Anna Mária, ny. egyetemi docens, Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Az elmúlt, több mint három évtizedben forráshiány problémákkal szembesültem a leggyakrabban a kisebb önkormányzatoknál.
„Hasznos lenne egy gyors jegyzőkönyvező, leíró rendszer, de nincs rá pénzünk.” Ugyanakkor számtalan nagyobb önkormányzatnál szabadulnak fel olyan, korábban átadott MikroVoks rendszerek, amelyek még sok évig ki tudnának szolgálni több kisebb település önkormányzatát, vagy közös önkormányzati hivatalát. Kézenfekvő a megoldás: Találjanak egymásra a donorok, és a kis hivatalok, a Dönt-Tech Alapítvány pedig támogassa a felújításokat, beszerzéseket, vagy a minimális havidíjú szolgáltatásokat. Őszintén remélem, hogy a Dönt-Tech Alapítvány az elkövetkező években sok önkormányzat számára lesz képes támogatást nyújtani!

Amberger Árpád, Vezérigazgató – Globomax Zrt.

Dönt-tech

alapítvány

Egy alapítvány koordinálásával a nagyobb önkormányzatok segítséget nyújtanak a kisebbeknek a már nem használt, de még tökéletesen működő szavazórendszereik átadásával. A kezdeményezés az önkormányzatok közötti szolidaritást is erősíti.

+36 1 271 0451

info@dont-tech.hu

1155 Budapest, Wysocki utca 1.

dont-tech.hu | 2025 Minden jog fenntartva